Nike Pro Tight Pants
Nike Pro Tight Pants
חדש - קולקציית אביב 2015 - טייץ ארוך מדגם Pro לריצה או לכל פעילות ספורטיבית של נייקי.  ...
169 ₪

במשך שנים לשאלה הזאת היתה לי תשובה פשוטה וחד משמעית. הליכה וריצה שורפות כמות שווה של קלוריות. כל מה שהיתי צריך לחשוב עליו זה על חוקי התנועה של ניוטון שבצורה פשוטה אומרים שבכדי להעביר את אותו משקל לאורך דרך מסויימת זקוקים לאותה כמות אנרגיה. ליתר דיוק משהו כמו 1.04 קלוריות לק"ג גוף לק"מ.

ואז לפני כמה ימים זה היכה בי חזק כאשר קראתי כתבה שפורסמה לפני זמן מה ב- Medicine & Science in Sport ולאחר מכן פורסמה באחד האתרים הרציניים שעוסקים בריצה. במחקר שנערך באוניורסיטה Syracuse USA נמדדה כמות הקלוריות המדויקת שצרכו הנבדקים בזמן הליכה וריצה למרחק של מייל אחד. הגברים צרכו בממוצע כ- 124 קלוריות בריצה ורק כ- 88 בזמן ההליכה! לגבי הנשים היחס היה 105 / 74 פשוט בגלל משקל גוף נמוך יותר. כפי שניתן לראות המספרים משמעותיים ביותר, עד כ- 50% יותר בזמן ריצה!

ההסבר האמיתי "בנתיים" הנו כך...
הריצה וההליכה אינם דומים כפי שזה נראה. בזמן הליכה הרגליים כמעט ישרות ומרכז הכובד עולה מעט מאוד מעל הריצפה! בזמן ריצה אנו למעשה קופצים מרגל לרגל. כל קפיצה כזו מעלה את מרכז הכובד יותר בסיום הדחיפה ומורידה אותו שוב בזמן הנחיתה כאשר אנו מכופפים את הברך כדי להקטין את החבטה . כל התהליך הזה של עליה וירידה של משקל גופנו דורש כוח גדול מאוד ( אנרגיה / קלוריות ) בכדי להילחם בכוח הכובד!! בנוסף ההסבר היה שבזמן פעילות רציפה ( ריצה, הליכה, שחיה ) הגוף שורף כ- 5 קלוריות על כל ליטר חמצן שהוא משתמש בו ובריצה בכלל משתמשים ביותר חמצן מאשר בהליכה. אם יש ספקות אפשר לבדוק את זה במעבדה.

נושא נוסף בכתבה היה:  האם לרוץ לאט או ללכת מהר?
מיתוס נוסף ( ודי נכון בחלקו ) במשך שנים היה שהליכה מהירה שורפת יותר קלוריות מריצה באותו קצב! מחקר נוסף הראה שבזמן ריצה בקצב נמוך מאוד 5 ק"מ לשעה, שזה קצב הליכה איטי, והגברה הדרגתית כל 2 דקות עד ל- 8 ק"מ לשעה, שזה קצב הליכה מהירה לאיש הרגיל, שריפת הקלוריות היתה גבוהה יותר בריצה מאשר בהליכה באותם הקצבים ובאותם הזמנים.

המסקנה היתה:
ריצה בקצב נמוך מ- 8 ק"מש קשה מהליכה בקצב זה ושורפת יותר קלוריות.
לעומת זאת הליכה בקצב מעל 8 ק"מש קשה מריצה באותו קצב ושורפת גם יותר קלוריות.

איך אפשר להסביר זאת?
זה לא קל, מלבד העובדה שהליכה בקצב מהיר מאוד מאלץ את הגוף בצורה שאינו רגיל לו. זה יוצר חיכוך פנימי גדול, כמו כן חוסר יעילות ובזבוז רב של אנרגיה.

כך שלסיום אומר -- Walking fast...good. Walking slow ...not so good  

תרגום -- אליעזר רוזן

אהבתם? שתפו תוכן זה:  
  מוצרים חדשים
Mizuno Wave Inspire 10
Mizuno Wave Inspire 10

Mizuno Wave Inspire 10   Mizuno Wave Inspire 10 נעל הדגל של...

349 ₪ 
Nike Element Half Zip Womens
Nike Element Half Zip Womens
חדש! קולקציית חורף 2014 - 2015 חולצת ריצה וספורט עלית חצי רוכסן של נייקי לימים הקרים.  ...
199 ₪