אימוני ריצה - כיצד לנקות נעלי ספורט?

מפתיע לשמוע שבשנת 2008 אנשים רבים וגם כמות לא מבוטלת של רצים עדיין לא ממש יודעים כיצד, מתי ומדוע חשוב לנקות את נעלי הריצה שלהם שהוא "כלי העבודה העיקרי" של כל רץ ורצה. ולכל אלו שעדיין חושבים שהפתרון הוא מכונת הכביסה, מומלץ מאוד לקרוא את המשך הכתבה.

עם הזמן הנעלים מתכסות עם לכלוך מכל הסוגים: זיעה, אבק, בוץ, מלח ומה לא. במצב זה החום והלחות שמצטברים בכף הרגל אינו יכול לעבור דרך "חורי האוורור" ביעילות כמו בנעלים נקיות. נעלים נקיות "נושמות" טוב יותר ומעבירות בקלות דרכן את החום והלחות, שומרות על הרגליים קרות ויבשות יותר ובכך גם פחות רגישות לשפשופים הצטברות פטריות ופצעונים למיניהם. וכן, אפילו מורידות את הדופק מעט! לא לשכוח, הרגלים הם חלק מהגוף! כך שאם החום עולה ברגליים זה משפיעה על כל הגוף.

דרך הניקוי המומלצת:
לניקוי טוב ממש מומלץ להשתמש בשמפו מיוחד לנעלים שיש בו גם חומרי חיטוי. האמת היא שניתן לנקות גם עם מעט סבון או שמפו רגיל. בכל מקרה הדרך המומלצת הנה לשטוף את הנעלים קודם עם מים זורמים (לא חמים!) ועם מברשת עדינה להורדת שכבת הלכלוך העיקרית.  לאחר מכן להוסיף מעט סבון/שמפו על ובתוך הנעל ולשפשף קלות ואז לשטוף שוב עד שלא נשאר יותר סבון. מומלץ לעמיד את הנעלים לכמה דקות במאונך (עקבים מטה) ואז לשפוך את המים מתוך העקב, לשים אותם שוב באותו מצב לכמה דקות נוספות ושוב לשפוך את המים וגם בעדינות לסחוט עם שתי אצבעות את אזור העקב. לאחר מכן אפשר להכניס (לא חייבים) נייר טואלט (לבן) לתוך קדמת הנעל בכדי לשמור על צורה טבעית בזמן הייבוש. יש להניח אותם במקום מאוורר ללא שמש ישירה! לאחר כמה שעות נתן להוציא את הנייר ולהשאיר אותם עד לייבוש מלא. יש להוציא את הרפידה הפנימית/מדרס ולנקות בנפרד! למשתמשים במדרסים מומלץ מאוד להוסיף אבקת טלק לפני כל נעילה מחדש.


לעולם אל תכבס סחוט או/ו תייבש את הנעלים במייבש כביסה! במיוחד אם אתה רוצה עוד לרוץ אתם אחרי זה.

זכור, יש סיכוי טוב מאוד שכאשר יצאו ממכונת הכביסה ובעיקר מהמייבש יקבלו צורה בלתי מזוהה..


שתי תשובות לשאלות מטרידות בהקשר לניקוי לנעלי ספורט בכלל וריצה בפרט:


שאלה: האם נעלי ספורט מעור שלי יתקלקלו עם יתרטבו במים/גשם?
תשובה: רוב ענפי ספורט הנם בחוץ, לכן גם רוב נעלי הספורט מעור הנם לא רק עמידים מרטיבות אלא גם בנויות כך שניתן ללבוש ולהשתמש בהן כאשר הן רטובות. לפני שנים תומכי העקב היו עשויים מקרטון, כך שכאשר הנעלים היו נרטבות הרבה פעמים הנעל הייתה מתפרקת. כיום תומכי העקב עשויים מפלסטיק וחומרים עמידים במים אשר מונעים מהנעל להתפרק כאשר נרטבת הרבה פעמים. בכל אופן נעלי עור רטובים מומלץ ליבש אותם לאט בטמפרטורת החדר! יש להימנע מאוד מלשים אותם ליד מקומות חמים מידי, אחרת יהפכו לקרש!

שאלה: כל כמה זמן עלי לנקות את נעלי הריצה שלי?
תשובה: כמה שפחות. בגדול כל חודש חודשיים או לפי תדירות השימוש ובעיקר קצב הצטברות הלכלוך. לדוגמא, מי שרץ רק על מסילה (רצי הצווארון הלבן) יתכן שלא יהיה לו צורך לנקות אותם לעולם...

אליעזר רוזן – מאמן אתלטיקה, מתמחה באימון ריצות.