תזונה ספורט - דיאטה - כישלון ידוע מראש

מדוע אנו נכשלים? דיאטה...

 • קושי בהתמדת דיאטה!
  לפחות 20% מאלו שהתחילו דיאטה הפסיקו אותה בתוך כחודשיים ועוד כ- 50% בשנה הראשונה. בנוסף למעלה מ- 90% מאלו שירדו במשקל דיאטה החזירו אותו בחזרה בתוך כ- 3 שנים.

 • רוב דיאטה מגבילות את כמות הקלוריות ובכך גורמות להאטה בחילוף החומרים.
  הפחתה דרסטית בכמות הקלוריות יכולה להאט את קצב חילוף החומרים ולעקב את תהליך הפחתת המשקל כולו!  במצב דיאטה זה הגוף הופך להיות יעיל וחסכוני מאוד בניצול הקלוריות (הגוף מתרגל לפחות קלוריות ליום!) ובכך עליה חזרה במשקל הנה מהירה יותר עם סיום הדיאטה.. בסופו של דבר המשקל עולה יותר מאשר לפני הדיאטה! מה שמכונה דיאטת היו – יו.  בנוסף שינוים כאלו בתדירות גבוהה מגבירים את הסכנות למחלות לב.

 • דיאטת דלת קלוריות יכולה לגרום לדיכאון שהוא ההפך הנדרש להפחתת משקל.
  המענות מאוכל יכול להוביל להימנות מחיי חברה. אתה עלול להפסיק לפגוש חברים או ללכת לאכול אתם בחוץ בכדי להימנע מאכילת דברים שאתה לא רוצה. מצב זה יכול להוביל לדיכאון ואכילת יתר לאחר מכן בכדי "לפצות" על מה שאתה מפסיד.

 • רוב הדיאטות אינם מעודדות שינויים ממשיים באורח החיים.
  שינויים זמניים בהרגלי האכילה או אכילה לפי "תוכנית" כן יתרמו להפחתת משקל, אך ברגע שאתה מגיע למטרה או/ו "משנה כיוון בדרך" אתה עלול למצוא את עצמך חזרה להרגלים הישנים ולהוסיף חזרה את המשקל. כאמור, אפילו יותר.

 • דיאטות דלות קלוריות פוגעות גם במסת הגוף הרזה (שרירים).
  בזמן דיאטה דלת קלוריות חמורה (בעיקר דלת חלבון) נגרמת ירידה במסת השרירים וכמות השומן "הנשרף" קטנה מאוד!

 • תוכנית אימונים אינה חלק מהדיאטה.
  כל המחקרים מראים שוב ושוב שפעילות גופנית (אירובית וגם אנאירובית) באופן סדיר הנם הדרך החשובה ביותר בשמירה על משקל תקין לאורך זמן. בנוסף אימוני הכוח לא רק שמקטינים את הסיכון לאיבוד מסת שרירים, אלא גורמים להוספת שריר על יד היפרטרופיה. מה שבסופו של דבר מגביר את חילוף החומרים בגוף "השריר הנה רקמה חייה" -- השומן לא ממש! 

 אליעזר רוזן - מאמן אתלטיקה