תורת האימון - כוח - כמה מיתוסים לחיסול

מספר מיתוסים נפוצים ומה שעומד מאחוריהם - סיפורי סבתא.

מיתוס: ירקות טריים הם יותר מזינים (יש בהם יותר ויטמינים ומינרלים) מאשר ירקות קפואים.
תשובה: ירקות קפואים יכולים להיות מזינים לא פחות ולפעמים אפילו יותר מאשר ירקות טריים. הסיבה הינה שאת הירקות הקפואים אורזים לרוב (תלוי בחברה) מיד אחרי הקטיף, מה שעוזר מאוד בשמירת הויטמינים והמינרלים שלהם. לעומת זאת ירקות טריים לפעמים מגיעים לשולחן זמן רב יחסית אחרי הקטיף וזה אומר: איבוד חלק ניכר מהויטמינים והמינרלים לאחר חשיפה ממושכת לאור ולאוויר. מי שלא זוכר: האוויר מחמצן והורס כמעט הכל! מי שיכול לאכול ישר מן השדה - הכי טוב והכי בריא ומי שיכול לאכול ירקות גם אורגניים - עוד יותר טוב.

מיתוס: אם מפסיקים להתאמן השרירים הופכים לשומן.
תשובה: אין דבר כזה! מבחינה פיזיולוגית זה בלתי אפשרי להפוך שריר לשומן. שומן ושריר הם שתי רקמות שונות לגמרי. מה שקורה במציאות, שכאשר לא משתמשים בשרירים באותה עצימות באימונים כמו לפני, השריר עובר תהליך של ניוון. כתוצאה מזה הוא נהיה יותר קטן ואז יורד גם קצב חילוף החומרים (פחות שרירים בגוף - פחות קלוריות שהגף צריך בזמן נתון). לרוב גם לא משנים את הרגלי האכילה (מתקופת האימונים) וכך נוספת לנו שכבת שומן יפה שתופחת מיום ליום ואז אנו אומרים ששריר נהפך לשומן !

מיתוס: כפיפות בטן יקטינו לי את הכרס.
תשובה: כפיפות בטן ( תרגילים לחיזוק שרירי הבטן ) הם מחזקים את שרירי הבטן בלבד! החיזוק יכול להיות גם מתחת לכרס גדולה במיוחד.אין הפחתת שומן מאזור מסוים בלבד (חוץ מניתוח)! אחוז השומן יורד בצורה פרופורציונלית מכל הגוף. להפחתת אחוז השומן הכללי צריך כמו תמיד להתאמן, להכניס פחות קלוריות ולהוציא יותר במשך היום וכל יום, עד להשגת המטרה.

מיתוס: אימון התנגדות ( משקולות ) יעשה אותי שרירית ומגושמת.
תשובה: היכולת להעלות את מסת השרירים מושפעת ביותר מכמות הטסטוסטרון בגוף. לגברים יש פי 20 עד 30 יותר טסטוסטרון מאשר לנשים. כתוצאה מכך הם נוטים לבנות יותר מסת שריר מאשר נשים. אף על פי כן יש לזכור היטב שלתורשה ולהבדלים הפרטניים תפקיד מכריע ליכולת הגוף לפתח מסת שריר. נשים שלא ישתמשו בחומרים אסורים לא צריכות לדאוג בכלל. אימון התנגדות ( משקולות ) יעזור להן מאוד ( בשילוב אימון אירובי ) לייצר גוף חטוב ויפה.

מיתוס: אני מבוגר מדי בכדי להתחיל בתוכנית חיזוק שרירים בחדר כושר.
תשובה: מחקרים רבים מראים שאנשים מכל קבוצות הגיל יכולים להפיק תועלת מאימוני התנגדות ( משקולות ) בחדר כושר או מקום אחר. למעשה מחקרים שנעשו בקשישים בסביבות גיל 90 הראו על שיפורים של עד 175% בכוח השרירים שלהם לעומת אלו שלא התאמנו.! כמו תמיד לעולם לא מאוחר מדי.

מיתוס: אימון אירובי שורף יותר קלוריות לכן הוא מומלץ יותר.
תשובה: נכון באופן חלקי בלבד. אימון אירובי אומנם שורף הרבה יותר קלוריות לזמן נתון, אך אימון ההתנגדות ( משקולות ) מעלה את מסת השרירים בגוף ובעקבות זאת עולה גם קצב חילוף החומרים בגוף, שזה אומר, שעל כל 500 גרם שריר בערך, גופכם ישרוף באופן אוטומטי עוד כ- 40 עד 70 קלוריות ביום. לדוגמה, הוספה של 5 ק"ג שריר ( שזה המון ) גופכם ישרוף עוד כ- 400 עד 700 קלוריות ביום.! ההמלצה הטובה ביותר זה שילוב בין השתיים.

מיתוס: אימון ילדים בחדר כושר מסוכן ועלול לעצור להם את הגדילה.
תשובה: לא נכון. אבל ממש לא נכון. המיתוס הזה כנראה נולד אצל הורים בגלל שמרימי משקלות הם קטני קומה, מה שזה נכון לרוב, אבל הם לא קטנים בגלל המשקולות אלה בגלל שנבחרו כך לצרכי הענף! כמה שהגובה קטן יותר כך מרכז הכובד של הגוף נמוך יותר וזה נותן בסיס יותר יציב וגם "דרך" קצרה יותר למשקולות לעבור עד להנפה. מה שנכון זה שאימון ילדים בחדר כושר מומלץ ביותר והוא משפיע בצורה חיובית ביותר על התפתחות הילד, כמובן בהדרכה מקצועית. בנוסף לשם כך שונה חוק הספורט שנכנס לתוקף ב- 2005 אשר מאפשר אימון ילדים בחדר כושר מגיל 6.!!!

מיתוס: אכילה אחרי 8 בערב גורמת לעליה במשקל.
תשובה: ממש לא נכון ! בכלל לא משנה באיזו שעה במשך היום אוכלים. הגוף יאחסן/יהפוך את הקלוריות המיותרות לשומן. בכדי להקטין תופעה זו מומלץ לאכול הרבה ארוחות קטנות יחסית במשך היום.
מה שמשנה זה כמה קלוריות אכלת במשך כל היום כמו כן כמה פעילות גופנית עשית במשך כל היום, זה מה שיקבע בסופו של דבר באם תעלה, תרד או תשמור על משקל יציב.

מיתוס: נקניקיות הם תחליף לבשר, וזה עדיף על כלום בצהריים.
תשובה: לא נכון! בנקניקיה אין כמעט חלבון ויש בה הרבה שומן בעיקר רווי, אין כמעט ברזל ויש בעיקר חומרים משמרים ועוד הרבה זבל שנחשדים כבעלי פוטנציאל מסרטן. בתאבון!

אליעזר רוזן - מאמן אתלטיקה