מניעת פציעות ספורט - הכל על פציעות בכתף

כנראה שאין בגוף האדם מיפרק מסובך, מרתק או מבלבל יותר מאשר מיפרק הכתף. זו אחת הסיבות שהבעיות בכתף יכולות להיות מאוד מתסכלות ובעיקר מאוד עקשניות.! הפעלה אינטנסיבית של המיפרק עלולה לגרום לדלקת או קרע באחד הגידים הנאחזים בראש הזרוע או לקלקת של הבורסה הסב-אקרומיאלית. לכן המניעה הינה חשובה ביותר.

לעתים נדירות הכאב הינו רק עניין קל שניתן לריפוי על ידי " קצת קרח " לרוב זה רק קצהו של קרחון.. שחור..שחור מאוד. כבר נאמר בעבר שמי " שבנה " את מיפרק הכתף בנה אותו... קרוב לשלמת או קרוב לאסון.!

השאלה כמובן הינה באיזה סוג ספורט אתה נמצה ? אם אתה זורק קידון, שוחה , או משחק טניס לדוגמא סיכויך להיות פצוע בכתף הם גדולים במיוחד.! כך שבכדי להקטין את הסכנות למינימום או לחילופין לצאת מהצפיעה או הדלקת תוך " זמן סביר " ( זמן סביר תלוי כמובן בחומרת המצב אבל צריך לקחת בחשבון שגם דלקת " קטנה " יכולה לקחת מספר לא מבוטל של שבועות .!! ). יהיה חכם מאוד אם תינתן תשמת לב רצינית וגישה מקצועית לכתוב בהמשך.

הזהירות הבסיסית הנדרשת
אם סוף סוף גילית שיש לך בעיה בכתף ואתה רוצה לנסות לטפל בזה לבד אנה זכור...

א' - יהיה חכם מאוד אם תברר קודם את סוג הנזק דרך סריקת C.T או M.R.I במיוחד אם יש לך כאבים חדים, חשש לפריקה, כאב בצורת תחושת דקירות של מסמרים או לחילופין חוסר תחושה, ריפיון של היד או שהפגיעה היתה כתוצאה של נפילה או חבטה.

ב' - חשוב לזכור שהבעיה נגרמה לאט לאט במשך זמן ארוך מאוד, זה אמור לתת לך אינדיקציה כמה זמן ידרש בכדי לתקן את הנזקים. נא לא לשכוח שוב שהכאב הינו רק קצהו של קרחון שמכוון אותכם לבעיה האמיתית.

ג' - לא משנה עם כמה שאתם מכירים את עצמכם עדיין מומלץ מאוד להיעזר באנשי מקצוע ( פיזוטרפיסט ספורט - מאמן ) בתהליך הטיפול, בשינוי תוכנית האימונים שינוי או ביטול תחרויות ועוד.

חיזוק ומניעת פציעות = שיפור רמת היכולת = שחקן פעיל וחזק = סיכוי להצלחה ברמה הגבוה.

הדבר הראשון שצריך לזכור בטיפול בכתף זה: תתחיל לחזק עכשיו.!! אל תחכה לכאב, לא מומלץ. על ידי תחזוקה טובה של הכתף בנוסף לחיזוקו הכללי נקבל עוד בונסים כגון: תנועותיו ישתפרו כמו כן קואורדינציה שלו גמישותו ובעיקר יחזיק מעמד זמן ארוך יותר באימונים או תחרות לפני שיופיע העייפות.


טיפול מניעה וחיזוק
ההמלצות בהמשך מתיחסות לטיפול מניעה וחיזוק של פציעות שנגרמות מעומס יתר ( OVERUSE ) טכניקה לא טובה, כתף חלש, או שילוב של שלושתם בלבד. ולא לגבי חבלות נפילות פריקות ושברים.

לפני שאמשיך הנה הסבר אנטומי קצר ופשוט.
שרירי הכתף ( שרירי החפת ) ROTATOTR CULF MUSCLES נאחזים בראש עצם הזרוע ומסובבים את הזרוע פנימה והחוצה. המסובבים החוצה הם EXTERNAL ROTATOR שכוללים את השרירים : העל קוצי SUPRASPINATUS , התת קוצי INFRA SPINATUS , והעגול הקטן TERES MINOR. והשריר המסובב פנימה את הזרוע הוא התת שכמתי SUBSCAPULARIS.

רוב הצרות קורות לרוב לשרירים המסובבים החוצה את הזרוע. מטרת שרירים אלו הם לאפשר לזרוע להסתובב לכל הכיוונים, אך מבנהו הכללי של המיפרק אינו יציב לכן אנו עדים לפציעות רבות במיפרק וברקמות בסיבו. לרוב שרירים אלו קטנים וחלשים, בנוסף תפקידם לשמור את ראש הזרוע כמה שיותר למרכז המיפק, כאשר השרירים הגדולים ( הדלטא - והרחב גבי - ושריר החזה ) הם אלו שמיצרים את הכוח האמיתי לזריקות, חבטות ועוד. כך שבזמן חבטות זריקות וכו, אם שרירים אלו לא יהיו מספיק חזקים בכדי לייצב ( להחזיק את ראש הזרוע במקום ) הם עלולים להיקרע או כאמור עומס וחיכוך רצוף יכול להביא לדלקת בבורסה או באחד הגידים.

מניעה
המניעה תמיד, אבל תמיד עדיפה על הצורך לטפל בכתף פצוע ( או כל מקום אחר ). לכן החיזוק  הוא המפתח להקטנת סכנות הפציעות למינימום. חשוב לציין שלא רק חיזוק הכתף מספיקה אלה חיזוק וגמישות הגוף כולו בצורה מאוזנת ( משתי הצדדים ), חימום טוב של הכתף, טכניקה נכונה, מנוחה מספקת בין האימונים, התחרויות, וכמובן דגש על שימוש איכותי בשרירי הכתף. ( בטניס לדוגמא: לא להכות 5 סלים של סרביים כי אין מה לעשות.! -- אימון סרב יהיה בתוך תוכנית האימונים ורצוי בתחילת האימון שהגוף רענן.! ) ומנוחה מספקת בין אימון סרביים אחד לשני.! וכל זה חשוב במיוחד לילדים הצעירים שהשרירים שלהם קטנים וחלשים במיוחד.!! ככל שרמת הספורטאי גדולה / גבוהה יותר כך הוא זקוק יותר לעזרה מקצועית להבחנה מוקדמת של בעיות. על ידי ביקור אצל פיזיוטרפיסט ספורט לבדיקה/עיסוי עמוק מדי שבוע יוכל לחסוך לעצמו צרות רבות בעתיד.

חיזוק
כאמור בנוסף לחיזוק וגמישות הגוף כולו ובעיקר שימוש חכם בעקרונות האימון וכו' חייבים לחזק גם את הכתף באופן ייחודי. 

טיפול
בהמשך להזהירות הבסיסית הנדרשת ( בתחילת הכתבה ) הפעילות הראשונה שיש לעשות כמו בכל פציעה זה לעצור מיד את האימונים שמשפיעים ( במקרא זה ) על הכתף. לקחת מנוחה כמה שצריך לפי המלצת פיזיוטרפיסת ספורט / מאמן  ולעבור את כל שלבי הטיפול הנדרש. חשוב לציין שהטיפול יכול להיות ארוך במיוחד עם הבעיה הוזנחה במשך זמן, מה שקורה בדרך כלל. הטיפול יהיה בדרך כלל חימום מקומי, הקרנת אולטרה-סאונד, עיסוי מיוחד עמוק, ובמקרים קשיים הזרקת קורטיזון. לאחר שלבי הטיפול הראשוני כבר יהיה צורך ( בשילוב עם הטיפול ) בהתחלת חיזוק מסובבי הכתף.

אליעזר רוזן - מאמן אתלטיקה וכושר