תורת האימון - כוח - The Mental Game - משולש הטניס

מרכיבי משולש הטניס: טכניקה, כושר גופני וחוסן נפשי הם אבני היסוד של המשחק. כאשר היחס ביניהם והשפעותיהם על המשחק משתנה עם הגיל ורמת השחקן. חשוב לציין שהתפתחותו של שחקן אינו הולך בקו ישר. שחקנים שונים מתפתחים בקצבים שונים, כך שגם התפתחות מיומנויות הטניס שלהם לא תמיד מתאימות לקבוצת הגיל שלהם.

לכן הכנת תוכנית עבודה רב שנתית הינה קריטית בחשיבותה לפיתוח אתלטי מרבי ומיצוי פוטנציאל השחקן. מיומנוית שונות אמורים ללמד בשלבים שונים ובגילאים שונים. עם ילד מוכשר יתאמן יותר מדי ובעיקר בכיוון הלא נכון ( יותר מדי טניס לדוגמה ) ללא דגש על שאר היכולות האתלטיות והמוטוריות הוא יגיע ליכולת שיא לפני הזמן ועם יכולת נמוכה בהרבה  וסיכוי לנשירה גדול.! הצלחה האמיתית מגיעה מהכנה ארוכת טווח מקצועית בשילוב של ההנאה, מאשר חיפוש מתמיד אחרי הצלחות קצרות טווח ובעיקר קצרות חיים.!

מחקרים מראים שוב ושוב שההצלחות / הנצחונות במשחקים בשנים הראשונות של האימון מושפעים בצורה מכרעת על ידי היכולת הטכנית ושנים שהילד משחק טניס. לכן לפני שמחליטים על "אלוף עתידי" זו תהיה טעות קשה להתבסס רק על היכולת העכשוית של השחקן. חייבים לקחת בחשבון עוד מספר רב של גורמיים כמו יכולת אתלטית, חוסן נפשי ומוטיבציה, גישה לאימונים השקעת מאמץ, מעורבות הורים ועוד רמזים מוקדמים שיכולים לעזור לנו בהרכבת הפזל העתידי. 

הגרף לפנינו המשקף מחקר מקיף שערך ( Schonborn 1990 ) אשר מציג את השפעת היכולות השונות ( טכניקה, כושר גופני, ויכולת מנטלית ) לאורך קריירה של שחקן טניס וחשיבותם של יכולות  אלו בגילאים שונים.

כפי שאפשר לראות בבירור היכולת הטכנית וותק השחקן הם הגורמיים החשובים ביותר להצלחת השחקן עד לגיל 13 בערך. לאחר גיל זה מתחילה הפחתה משמעותית בחשיבות יכולת זו. כאשר בהדרגה היכולת המנטלית הופכת לחשובה ביותר לאחר גיל 14. אומנם היכולת הגופנית הינה הכי פחות חשובה בגיל 8 אבל לאחר גיל זה היא עולה בהדרגה עד שתופסת את המקום השני לאחר היכולת המנטלית מגיל 14 והלאה.!

חומר למחשבה...

אליעזר רוזן - מאמן הכושר מרכז הטניס חיפה.
המקורות שמורים במערכת.